U organizaciji Srpskog nacionalnog savjeta i Srpskog informativno-kulturnog centra „Sveti Sava“ u Srpskoj kući u Podgorici održana je Akademska tribina na temu „ŠTA JE TO INTELEKTUALAC?“, u kojoj su učestvovali prof. dr Milo Lompar i prof. dr Dejan Mirović, što predstavlja promociju knjige „Oproštaj sa intelektualcem“, profesora Lompara koju je izdala Srpska književna zadruga iz Beograda.
Otvarajući tribinu urednik Budimir Dubak je kazao da je profesor Lompar srpski istoričar književnosti, esejista i univerzitetski profesor.
– Redovni je profesor filološkog fakulteta u Beogradu, predsjednik Zadužbine Miloša Crnjanskog i predsjednik Srpske književne zadruge. Predaje Srpsku književnost 18. i 19. vijeka i kulturnu istoriju Srba – kazao je Dubak.
– Profesor Lompar je bez sumnje je jedan od najznačajnijih srpskih intelektualaca našeg doba. Objavio je veliki broj monografija, studija, eseja i knjiga, od kojih je većina imala više izdanja. Da navedemo nekoliko naslova: O završetku romana (Smisao završetka u romanu „Druga seoba Srba“ Milošpa Crnjanskog; Moderna vremana u prozi Dragiše Vasića; Njegoš i moderna; Crnjansski i Mefistofel (O skrivenoj figuri „Romana o Londonu“); Negde na granici Filozofije i literature; Njegoševo pesništvo; Duh samoporicanja (prilog kritici srpske kulturne politike); Povratak srpskom stanovištu; Polihistorska istraživanja; Pohvala nesavremenoisti; Sloboda i istorija; Oproštaj sa intelektualcem i Crnjanski i svetska književnost. Kao što vidimo, u svom bogatom opusu profesor Lompar razmatra široku lepezu autora i tema, dominantno iz oblasti srpske književnosti i kulture – kazao je Dubak.
Govoreći na temu „Šta je to intelektualac?“ prof. dr Dejan Mirović je postavio pitanje da li nekome trebaju intelektualci danas.
– Na prvi pogled ne trebaju, jer najvažnije je po ustaljenom mišljenju da postoje kontrole nad partijama, nad medijima. U tom smislu može se reći sa su intelektualci jedna izumrla vrsta i da je ovo jedna vrsta parastosa intelektualcima. Međutim, ja bih naveo jedan primjer koji pokazuje da nije sve tako crno-bijelo, a to je upravo slučaj autora ove knjige. Gospodin Lompar već na početku ove vrlo interesantne i vrijedne knjige daje definiciju kvazi intelektualca, koja je, citiram, „Koji je jedna vrsta sekularnog sveštenika ili lakejskog intelektualca“. Dakle, dolazimo do jedne distinkcije koja odvaja pravog intelektualca od intelektualca kojeg Lompar opisuje kao čovjeka koji ubija u sebi sve intelektualno, jer ga vode megalomanske ambicije – kazao je profesor Mirović.
– Tema o kojoj ću govoriti je u nekom smislu stara jer pripada jednom vremenu koje čili iz našeg sjećanja. Naziv oproštaj sa intelektualcem izabran je upravo je je ovo SA socijativno i uknjučujuće – rekao je, između ostalog, autor prof. dr Milo Lompar.
– Ono uzima dvostruku dimenziju, s jedne strane je to zaista oproštaj, kao što i glasi jedno poglavlje, od intelektualca kao figure, a s druge strane, oproštaj od intelektualcem sa intelektualcem, kako ga ja vidim. Ja sam tu dao jednu tipologiju intelektualaca, jednu od mogućih. Meni se čini da intelektualca u današnje vrijeme bi trebaloi da odredi jedna činjenica da se intelektualac zamjera i strani koju zastupa. Dakle, on može da se opredijeli za stranu, nilo klasnu, bilo duhovnu, bilo kakvu god, ali da bi ostao intelektualac on mora zastupati način koji će ga izložiti kritici te strane. On mora prihvatiti rizik zastupanja strane koja će iznevjeriti vrijednosti u sudaru sa realnošću, i on mora pristati da ostane na strani vrijednosti – kazao je dr Lompar.
Prema najavama organizatora „Akademske tribine“ biće nastavljene u narednom periodu u standardnom terminu, petkom u 20 časova u Srpskoj kući u Podgorici.
Saša Jevrić