UČLANITE SE U SKZ! Dobijate: 6 knjiga iz Kola i najmanje 30% popusta na sva naša izdanja! Zadruga je staro ime za porodicu!

Književno veče sa Draganom Lakićevićem: PROHUJA, razgovor sa piscem

U Velikoj sali Studentskog kulturnog centra, u sredu 21. aprila, održano je književno veče pod nazivom Prohuja, čiji je gost bio književnik i glavni urednik SKZ Dragan Lakićević.

Domaćin večeri bila je Vesna Kapor.

Dragan Lakićević je u književnom životu prisutan pola veka. Kao pisac i kao radnik u kulturi, uvek je na istom poslu: briga oko nacionalne književnosti. Kao pisac ogleda se u raznim književnim vrstama, poetikama i postupcima. Književnost za decu, poezija, proza, eseji, prikazi, novinski tekstovi… sve je to deo Lakićevićevog opusa. Decentan i istovremeno tragalački, njegov književni izraz važan je deo srpske književnosti. Osećaj za detalj, i za skrajnute priče, i u poeziji i u prozi, daju književni izraz osobite vrste. Dobrota i milost, zagledanje u dubinu ljudskog društva kroz pojedinačne sudbine junaka, često jurodive, stoje kao protivteža osionom, bahatom, materijalnom svetu. Kroz njegove redove otkrivamo duboke lirske tragove sveta, kao i epske sudbine pojedinaca, u haotičnoj istoriji.

Prve pesme objavio je 1970. godine, a prve pesničke knjige 1976: Između nas zima, u izdanju Matice srpske (Novi Sad) i Drugo lice, u izdanju Književne omladine Srbije (Beograd).

Uredio i priredio veliki broj knjiga, izdanja i edicija, među kojima i kolekciju Srpska književnost za decu u gotovo 100 knjiga.

Sačinio više antologijskih izbora: srpskih i svetskih bajki i srpske poezije za decu. Od urednika u Radu do urednika u SKZ, ne prestaje njegovo aktivno učešće i briga o knjizi i srpskom jeziku i književnosti.

Neki od naslova: Između nas zima, Drugo lice, Bog na Kosovu, Večni nomad, Porodični album, Porodični muzej, Žetelica i Šumanović, Prohuja (poezija); Studengrad, Zemaljski ključ, Mastermajnd, Sabor poginulih (romani), Guslar na harmonici, Ludački rukopis, Slatka je mzika (priče).

Za svoj književni rad dobio je mnoga priznanja: Smeli cvet, Orden Zlatni jež, Književna nagrada Politikinog Zabavnika, Zmaj Ognjeni Vuk, Kočićevo pero, Deretina knjiga godine, Pečat varoši sremskokarlovačke, Vukova nagrada, Milan Rakić, Gračanička povelja, Odzivi Filipu Višnjiću, Marko Miljanov, Jelena Balšić, Branko Ćopić

Prevođen na ruski, grčki, engleski, nemački, švedski, holandski, poljski, italijanski, rumunski, beloruski i jermenski jezik.