Identitet, granice, težnje
Na „Kafi u SKZ“, održanoj posle duže pauze zbog epidemiološke situacije, 18. februara predstavljeno je novo izdanje knjige „Put srpske književnosti“ Jovana Deretića, o kojoj je govorio dr Nenad Nikolić, profesor na Katedri za srpsku književnost Filološkog fakulteta u Beogradu.
Ovo kapitalno izdanje SKZ je prvi put objavila pre dvadeset pet godina.
„Novom naraštaju čitalaca data je prilika da se upozna sa još jednom stranom književno-istorijskih razmišljanja velikog istoričara književnosti. Deretić od 2002. nije više fizički sa nama, ali se njegova knjiga preštampava i uvodeći đake u našu literaturu stoji u temelju razumevanja srpske književnosti. ‘Put’ čitaoca lako vodi kroz složena pitanja o granicama srpske književnosti, odnosu stare, narodne i nove književnosti, statusu dubrovačke tradicije. Određujući je kao graničnu u okviru srpske književnosti, a središnu za hrvatsku književost, Deretić je dao, do sada, najuravnoteženiji opis dubrovačke književnosti“, rekao je profesor Nikolić u izjavi za „Novosti“.
Duško Babić, upravnik SKZ, tom prilikom je podsetio da je knjiga nastala u teškim godinama za srpski narod, tokom ratnih devedesetih, čime je postala mnogo više od naučne studije – neporeciv dokaz duboke ukorenjenosti i snažne samosvesti našeg naroda u kulturnoj istoriji Evrope i sveta.
„Napisana razumljivim stilom i čistim jezikom, usredsređena na suštinska pitanja razvojnog toka naše književnosti od Svetog Save do danas, ova knjiga je postala nezaobilazno štivo savremenih proučavanja identitetskih posebnosti srpske književnosti i kulture, ali i prijemčivo i poučno štivo za široku čitalačku publiku“, zaključio je Babić.