На дан рођења наше велике песникиње Десанке Максимовић, 16. маја, у Сали Ваљевске гимназије одржано је завршно вече 32. Поетског конкурса „Десанка Максимовић“, чију организацију у циљу неговања лепоте песничке речи, од његовог установљења 1993. године, потписују Ваљевска гимназија и Српска књижевна задруга.
Вече је отворила ученица Николија Малешевић, I-3, музичком добродошлицом, Баховом француском свитом. „Здравицу младим песницима“ Десанке Максимовић говорила је Нина Симић III-2.
Госте је поздравио директор Ваљевске гимназије Предраг Јевтић.
У првом делу књижевне вечери промовисана је збирка песама Беле лажи Хамзе Папића, победника 31. Поетског конкурса. Награда младом песнику је штампана збирка песама у едицији Десанкина библиотека, дар Ваљевске гимназије и Српске књижевне задруге. Уредници књиге су академик Матија Бећковић, Милена Милисављевић и Драган Лакићевић, уредник СКЗ, вишедеценијски члан жирија Поетског конкурса. Збирку песама представио је др Душко Бабић, управник Српске књижевне задруге. О поезији младог песника Хамзе Папића у име литерарне секције „Десанка Максимовић“ говориле су Марија Ћесаревић и Анђела Јеремић, ученице другог разреда филолошког смера.
Песму „Као со у мору“ извеле су ученице првог разреда, Дуња Јовановић, уз клавирску пратњу Николине Малешевић.
У другом дели вечери представљено је једанаест финалиста које је жири одабрао од 52 пристигле збирке поезије. Жири је радио у саставу: академик Матија Бећковић, песник, др Душко Бабић, управник СКЗ и мр Милена Милисављевић, професор српског језика и књижевности.
Са биографијама младих песника публику су упознали чланови литерарне секције Анђелија Савић, Милица Милетић, Јана Чулић и Лазар Петровић. Међу финалистима је и Богдан Петровић, ученик II-5 Ваљевске гимназије.
Образложење одлуке жирија прочитао је др Душко Бабић, председник жирија.
Прву награду на 32. Конкурсу „Десанка Максимовић“ понела је ученица првог разреда Средње школе у Брусу Елена Ђокић за збирку Зумбул.
„Еленине песме су кратке, једноставне, питке, ослоњене на њене младалачке мисли и емоције. Она своје теме не измишља и не тражи у литератури и лектири – све је ту у њој, пронађено и дефинисано, срасло са њеним несумњивим песничким даром. Елена пише скоро искључиво о љубави и заљубљености, ведро и лако, својом речју, из себе и по себи“. Њен ментор је професор Љубиша Красић.
Другу награду добио је Лука Ћирић из Филолошке гимназије у Београду за збирку без наслова. Његов ментор је др Катарина Вучић.
Трећа награда додељена је песникињи Катарини Миљојковић, из Медицинске школе у Ћуприји, за збирку Теби у себи. Њен ментор је професорка Зорица Маринковић.
Филип Нађ, ученик Гимназије „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада, награђен је за поезију инспирисану националним духовним наслеђем.
Диплома је додељена и Средњој занатској школи из Београда за учешће на конкурсу ученика који раде по индивидуалном образовном програму.
Дипломе и поклоне у виду књига, дар Ваљевске гимназије, Српске књижевне задруге и Задужбине „Десанка Максимовић“ уручио је директор школе Предраг Јевтић.
Вече је водила професорка Круна Глушац. Координатор Поетског конкурса је професорка Милена Милисављевић
Домаћини песницима и њиховим менторима били су чланови литерарне секције Милица Милетић, Јана Чулић, Анђелија Савић, Александра Радовановић, Милица Живанић, Јана Чарапић, Анђела Јеремић, Вук Васиљевић, Марија Ћесаревић, Мања Теофиловић, Теодора Суботић, Емилија Павић, Богдан Петровић, Лазар Петровић, актив професора српског језика и књижевности и Слађана Маријанац, библиотекар школе.
Фотографије: Слађана Маријанац