ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ, 31. децембар 2023.
Д. Богутовић
ОД краја јануара место главног уредника Српске књижевне задруге преузеће Никола Маринковић (1988), критичар и есејиста млађе генерације.
До сада је, од 2009. године, на тој дужности био Драган Лакићевић (1954), песник и романсијер, који је у СКЗ био од 1992. најпре као уредник. Пре две године отишао је у пензију, али му је због редакцијских потреба продужен мандат.
Одлуку је донео Управни одбор СКЗ, чији председник Мило Ломпар, за „Новости“, каже:
– Свесни потребе да се рад СКЗ-а унапреди и промени, у складу са новим околностима за књижевност и књигу уопште, одлучили смо да на место главног уредника поставимо Николу Маринковића. Афирмисан као књижевни критичар, као проучавалац књижевности, са дугогодишњим уредничким стажом, упознат са новим технологијама у представљању књига, Никола Маринковић стоји на почетку прелазног раздобља у СКЗ. Оно треба да у нашу кућу унесе дух модерности и очува значења традиције, да остане знак достојанства и старине и, истовремено, постане адреса на којој своја дела проналазе и млади и афирмисани писци и научници.
Уз напомену да му је изузетна част и велика одговорност што је изабран за главног уредника наше најстарије издавачке куће, Никола Маринковић, изјавио је за наш лист:
– Српска књижевна задруга је до сада била баштиник најважнијих културних традиција нашег народа у целини. У оквирима „Кола“, „Савременика“, „Атласа“, „Мале библиотеке“ и других познатих едиција стварала се, то се слободно може рећи, историја модерне српске књижевности и тако треба да буде и у столећу пред нама. Без обзира на све теоријске мистификације последњих деценија, и даље чврсто верујем да се уметничка вредност ипак може препознати са оне стране свих идеолошких подела, што се надам да ће читаоци видети и кроз нове наслове у познатим корицама. Зато бих волео, када једног дана будем подвлачио црту као мој часни претходник, да могу да кажем да се поетички плуралитет српске књижевности огледао у Задругиним издањима, а да се кроз њено „Коло“ градила велика прича о богатом идентитету наше културе.
Као важан део предстојећег посла Маринковић истиче комуникацију са млађим генерацијама:
– Навике читалаца се временом, и све брже мењају, тако да ће Српска књижевна задруга морати да пронађе начин да се и њима обрати. Тај велики задатак, који сви заједно дугујемо вредностима које ова велика кућа заступа и баштини, неће бити мање важан. У несталном и променљивом свету, Српска књижевна задруга биће сигурна лука и поуздан водич. Јер, у подлози свих наших избора које доносимо како у вези са садашњим тако и у вези са будућим историјским искушењима, култура је увек онај чинилац који односи превагу код одлучивања. Зато сам сигуран да ће ово путовање, започето 1892. године, трајати још дуго испред нас – закључује нови главни уредник СКЗ.
Угледни критичар и тумач
НА Филолошком факултету у Београду, на коме је запослен као истраживач сарадник, Маринковић завршава докторску дисертацију из српске књижевности. Непуну деценију извршни је уредник издавачке куће Catena mundi, где је припремио више од стотину наслова и руководио капиталним издавачким пројектима. До сада је објавио више од 180 књижевих критика, есејистичких и научних радова, приредио је два зборника, о српској авангарди и Достојевском, као и изабране текстове Бранислава Нушића, Владимира Дворниковића и краља Петра Првог Карађорђевића. Био је члан многих угледних књижевних жирија, међу којима је и онај који одлучује о награди „Меша Селимовић“, коју додељују „Новости“.